Җәмәгать судьяларының суд участокларында гадәттән тыш хәлләр килеп чыкканда планлы өйрәнүләр узды

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы Федераль суд приставлары хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе белән берлектә Әлмәт районы җәмәгать судьялары суд участоклары бинасында янгын куркынычсызлыгы буенча күнегүләр үткәрде.

Тренировкаларга Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан буенча Баш идарәсе, Росгвардия һәм ашыгыч медицина ярдәме хезмәте хезмәткәрләре җәлеп ителде.

Өйрәнүләрнең максаты буенча, электр үткәргечләрнең кыска вакытлы ялганышы нәтиҗәсендә 3 катта урнашкан архив бинасында янгын була. Практик дәрес барышында суд бинасында булган барлык кешеләр куркынычсыз зонага эвакуацияләнде. Янгын сүндерү бүлекчәләре килгәч, су куу линиясе җәелдерелә, янгын сүндерү автоцистернасын су белән тәэмин итү өчен суд участоклары бинасыннан ерак түгел янгын сүндерү гидранты кулланыла. Эвакуация белән барысы да исәпләнгән вакытка сыештылар, ул уңышлы үтте: хезмәткәрләр үз гамәлләрен ышанычлы итеп һәм гамәлдәге инструкция буенча башкаралар.

ТР юстиция министры урынбасары Надежда Рагозина сүзләренчә, мондый күнегүләр янгыннарны, гадәттән тыш хәлләрне бетерүгә әзерлек дәрәҗәсен билгеләргә мөмкинлек бирә һәм бүлекчә хезмәткәрләренең үзара хезмәттәшлек, оперативлык һәм әзерлек дәрәҗәсен күрсәтә.

“Мондый күнегүләрне без системалы рәвештә үткәрәбез, алар гадәттән тыш хәл шартларында эш итүгә психологик чыдамлыкны ныгытуга ярдәм итә, кисәтү системаларын һәм ысулларын, эвакуация тәртибен камилләштерә. Эшкә кабул иткәндә һәр хезмәткәр, гадәттән тыш хәлләрдә нинди чаралар күрергә кирәклеген белү өчен, янгын сүндерү һәм террорчылыкка каршы куркынычсызлык буенча инструкция белән танышырга тиеш, - дип хәбәр итте министр урынбасары.

Тренировкалар тәмамлангач нәтиҗәләр ясалды, хезмәткәрләрнең төгәл һәм оешкан гамәлләре билгеләнде, ведомствоара хезмәттәшлекнең иң мөһим нокталары аныкланды.

Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы барлык катнашучыларга эшләрендә бердәмлек өчен рәхмәт белдерә һәм мондый очрашуларның бары тик уку максатларында гына үткәрелүен тели!

Җәмәгать судьялары суд участоклары бинасында янгын сүндерү күнекмәләре турында тулырак мәгълүматны ЮВТ 24телекомпаниясе репортажында карагыз.